بهترین رستوران های ایران

بهترین رستوران های ایران

بهترین رستوران های ایران

    از زمان قدیم تا به امروز یکی از مهمترین عادت های ایرانی ها اهمیت دادن به کیفیت غذا می باشد. به صورتی که می توان گفت ایران جزو محدود کشورهایی است که تنوع غذایی بسیاری دارد. از قدیم الایام تقریبا تمام شهرها و روستاهای ایران غذای محلی مخصوص خود را دارند و به همین دلیل سفرهای ایرانیان همیشه تابلویی از غذاهای متنوع و خوش عطرو بو بوده است. رفته رفته با ورود رستوران ها و سفره خانه ها به ایران و پخت انواع غذاهای سنتی در آنها، یکی از تفریحات رایج بین همه ایرانیان در یک روز تعطیل گذراندن اوقات خوش با خانواده در رستوران شد. با گذشت زمان با توجه به سلیقه غذایی ایرانیان، ورود فست فود به ایران تاثیر چندانی بر روی رونق رستوران ها نداشت در نتیجه رستوران ها و سفره خانه ها تا امروز به عنوان یکی ازتجارت های پرسود توانستند جایگاه خود را در شهرهای مختلف حفظ کنند. در قدیم به دلیل محدودیت رستوران و سفره خانه ها در هر شهر به راحتی می‌توانستیم یکی از بهترین رستوران های هر شهر را پیدا کنیم اما امروزه به دلیل تنوع زیاد رستوران و سفره خانه ها در هر شهر، پیدا کردن یک رستوران با کیفیت که از جهات مختلف خوب و مناسب باشد، کمی دشوار است و نیاز به دقت بیشتر دارد. به همین منظور سایت جشنیم در این مقاله به معرفی تعدادی از بهترین رستوران های ایران پرداخته است. امیدواریم با دانستن بهترین رستوران های ایران، در هر شهر ایران که حضور داشتید، طعم بی نظیر انواع غذاهای ایرانی با بهترین کیفیت را تجربه کنید.

تاریخچه پیدایش رستوران ها

تاریخچه پیدایش رستوران ها
تاریخچه پیدایش رستوران ها

    تاسیس و اولین رستوران با عنوان محلی که مردم درآن به معاشرت و سرو غذا بپردازند برای اولین بار به زمان انقلاب فرانسه بر می گردد. شاید بتوان ایده پیدایش اولین رستوران ها را در زمانی جستجو کرد که دهقانان، کشاورزان، تجار و دیگر مردم برای انجام امور خود به شهرهای مختلف می رفتن. گاهی روزهای زیادی در راه بودند در نتیجه بین راه مکان هایی وجود داشت که همیشه مقداری غذا برای استفاده مسافران در آن پخته می شد. این روند از قرون وسطا در خاورمیانه به شکل رسمی ادامه پیدا کرد و بعدها در دوره رنسانس در اروپا، اسپانیا، انگلستان و فرانسه نیز مکان هایی برای خوردن، نوشیدن، سرو دسر و شیرینی به وجود آمدند. در سال ۱۴۹۲ با  گسترش این تجارت جهانی غذاهای متنوعی به کشورهای مختلفی به ویژه کشورهای اروپایی وارد شد. در قرن نوزدهم با سرنگونی پادشاه و تعدادی خانوادهای سلطنتی و اشراف زاده در فرانسه، آشپزهای شخصی آنها برای آن که کار خود را از دست ندهند در شهرهای مختلف فرانسه به ویژه در پاریس رستوران های شخصی خود را تأسیس کردند. پس از آن به سرعت مغازه های مختلف زیادی به عنوان رستوران یکی پس از دیگری روی کار آمدند. برای نخستین بار در ایران در سال ۱۲۸۲ فردی به نام میرزا اسحاق خان معزز الدوله در تبریز، کاروانسرایی را که به ارث برده بود، تبدیل به (مهمانخانه نظافت) کرد و پس از آن تا سال ها مردم توجه و رغبتی به کار کردن در این گونه مکان ها نداشتند. تا ۱۳۰۶ یک فرد مهاجر روس به نام (خاکچیک مادیکیانس) برای اولین بار در تهران کافه تاسیس کرد و پس از آن مهمانخانه ای با همان نام (کافه نادری) احداث کرد. مدتی پس از آن رفته رفته این تجارت پرسود در ایران طرفداران خود را پیدا کرد و امروزه در شهرهای مختلف ایران شاهد فعالیت تعداد بیشماری رستوران هستیم. که انتخاب بهترین رستوران های ایران با توجه به نکات گفته شده، به راحتی امکان پذیر نیست.

رستوران نایب وزرا تهران

رستوران نایب وزرا تهران
رستوران نایب وزرا تهران

    نایب موسس اولین چلو کبابی در ایران و تهران است که بین مردم شهرت زیادی پیدا کرده است. این رستوران در بازار تهران تاسیس شد و امروزه نیز با فضای بزرگ و خاطره انگیز خود یکی از بهترین رستوران های ایران است.

رستوران پسران کریم مشهد

رستوران پسران کریم مشهد
رستوران پسران کریم مشهد

    این رستوران یکی از قدیمی ترین و بهترین رستوران های مشهد است که در بین اغلب مردم قدیمی مشهد به اسم رستوران کریم ماهیچه ای معروف است. رستورانی که به دلیل معروفیت و محبوبیت در هر ساعتی از روز و شب، از شلوغ ترین رستوران های مشهد است.

رستوران خاور چابکسر

رستوران خاور چابکسر
رستوران خاور چابکسر

    شهرهای شمالی ایران معمولاً به دلیل نوع طبخ و تنوع زیاد غذاهای محلی معمولاً دارای بهترین ‌رستوران های اصیل و سنتی هستند. یکی از بهترین این رستوران ها، رستوران خاله خاور است که مکانی کوچک و سنتی در گیلان است که شهرت زیادی دارد.

رستوران شهرزاد اصفهان

رستوران شهرزاد اصفهان
رستوران شهرزاد اصفهان

    این رستوران یکی از قدیمی ترین و بهترین رستوران های اصفهان است که با فضای سنتی خود در خور یک شهر تاریخی مانند اصفهان است. همچنین رستوران شهرزاد به دلیل کیفیت غذایی بالا، شهرت و محبوبیت زیادی بین مردم اصفهان دارد.

رستوران سنتی شهریار تبریز

رستوران سنتی شهریار تبریز
رستوران سنتی شهریار تبریز

    این رستوران سنتی تبریز که اولین سفره خانه سنتی تبریز بوده است ابتدا حمام باستانی نوبر بوده که بعد از آن به عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سفره خانه تبریز در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.

رستوران حاج داداش زنجان

رستوران حاج داداش زنجان
رستوران حاج داداش زنجان

    این رستوران نیز در اوایل دوره قاجار یک حمام بوده است که در بازار شهر قرار داشته و با معماری مجذوب کننده خود پذیرای مردم بوده است. در حال حاضر این رستوران هم یکی از بهترین رستوران های ایران است.

رستوران پاکستان آبادان

رستوران پاکستان آبادان
رستوران پاکستان آبادان

     یکی از رستوران های قدیمی و زیبای آبادان که جزو یکی از بهترین رستوران های ایران است. اصلیت مدیریت این رستوران با یک فرد پاکستانی بوده است که در آن انواع غذای پاکستانی هندی و جنوبی اصیل و سنتی پخت می شود.

رستوران سنتی شرزه شیراز

رستوران سنتی شرزه شیراز
رستوران سنتی شرزه شیراز

    شرزه یکی از قدیمی ترین رستوران های سنتی شیراز است که شهرت و آوازه دیرینه ی آن همیشه در بین مردم شیراز بخصوص اهالی بازار پیچیده بوده است. این رستوران نیز یکی از بهترین رستوران های ایران است.

در ضمن اگر مثل اکثر ایرانی ها عاشق کباب هستید، واسه پیدا کردن بهترین رستوران ها، که کباب های بی نظیری سرو می کنند، به سایت علی بابا مراجعه کنید.

دیدگاه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *