تفاوت کافه و کافه رستوران

تفاوت کافه و کافه رستوران

تفاوت کافه و کافه رستوران

    کلمه کافه در فرهنگ دهخدا به معنی یک مکان عمومی برای نشستن، دورهمی و صرف قهوه، چای و کیک … است که تقریبا مترادف قهوه خانه، رستوران و سفره خانه قرار می‌گیرد. کلمه کافه رستوران نیز به معنی مکانی عمومی برای صرف غذا، نوشیدنی، چای و قهوه و … می باشد. اگرچه کافه و کافه رستوران دو واژه ای هستند که از لحاظ واژگانی نزدیک به هم هستند، اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند که ممکن است افراد کم تری به آن توجه کنند. یکی عمده کافه و کافه رستوران این است که کافه ها مکانی، صمیمی تر و دوستانه تری نسبت به فضای رسمی کافه رستوران ها دارند. شاید بتوان گفت فضای کلی کافه رستوران ها بیشتر شبیه به یک رستوران کوچک است که به همان شیوه نیز مدیریت می شود. جدا از این مسائل می توان تفاوت های مختلفی از لحاظ منوی غذایی، دکور و … نیز مشاهده کرد. با توجه به آنکه فرهنگ استفاده کافه و کافه رستوران در بین ایرانیان به ویژه جوانان روز به روز بیشتر می شود شاید بهتر باشد که ما تفاوت‌ کافه و کافه رستوران آشنا شویم. سایت جشنیم در این مقاله بخش کوچکی از این تفاوت های کافه و کافه رستوران را به نمایش می گذارد.

فضای کلی کافه و کافه رستوران

فضای کلی کافه و کافه رستوران
فضای کلی کافه و کافه رستوران

    کافه ها معمولا در قسمت های مرکز شهر و مکان های شلوغ، پر رفت وآمد تاسیس می شوند ولی کافه رستوران ها بیشتر در محیط های لوکس، آرام و تفریحی تر ساخته می شوند. جدا از این موضوع، از نظر فضای داخلی نیز کافه رستوران ها فضای فانتزی و تجاری دارند، در حالی که محیط کافه ها بیشتر دوستانه و صمیمی است. شاید یکی از دلایلی که کافه ها برای پاتوق و دورهمی های دوستانه بیشتر از کافه رستوران ها انتخاب می‌شوند، همین دلیل باشد. برعکس کافه رستوران ها بیشتر برای قرارهای رسمی تر انتخاب می شوند. در نتیجه محیط کافه رستوران چیزی بین کافه و رستوران است که هم صمیمیت فضای کافه را با خود دارد و هم رسمیت فضای رستوران را در خود جای داده است. مکان کافه ها از همان ابتدا در ایران بیشتر محلی برای شعرخوانی گفتگو نقد و دورهمی ‌های دوستانه بوده است، در نتیجه از همان ابتدا چیدمان و دکوراسیون کافه ها بیشتر به شکل گفتگو محور و دورهمی ساخته می شده ولی دکوراسیون داخلی کافه رستوران ها بیشتر مانند رستوران چیده می شود. فضای داخلی کافه ها معمولا کوچک، دنج و آرام است اما کافه رستوران ها محیط داخلی بزرگ و شلوغی دارند که گاهی از فضای خارجی خود نیز برای چیدمان استفاده می کنند.

منوی غذایی

منوی غذایی

    قطعاً تا به حال پیش آمده است که در کافه و کافه رستوران جدا سفارش خود نگاهی به بقیه گزینه ها منو کرده باشید، در این صورت متوجه تفاوت های بین منوی کافه و کافه رستوران ها شده اید. به طور کلی در منوی کافه رستوران ها انواع نوشیدنی های گرم و سرد و غذاهای گرم و سرد و انواع دسرها یافت می شود. اما منو کافه ها بیشتر محدود به انواع قهوه ها کیک ها و دسرهای مختلف محدودیت غذای بیشتری نسبت به کافه رستوران ها دارد.

چند تفاوت دیگر

چند تفاوت دیگر

    یکی دیگر از تفاوت های بین کافه و کافه رستوران این است که بعضی از کافه ها به دلیل فضای صمیمی و گفتگو محوری که دارند، مجموعه ای از کتاب ها و مجلات را در دسترس مردم قرار می دهند، در حالی که این امکان در کافه رستوران ها فراهم نمی شود. در کافه رستوران ها به دلیل فضای بیشتر و دلایل دیگر پرسنل بیشتر و با نظم و مدیریتی دقیق‌تری وجود دارد، در حالی که اداره یک کافه با تعداد کمی پرسنل و کمی دقت درمدیریت به راحتی انجام پذیر است. از نظر هزینه نیز به دلایل مختلف می توان هزینه سرو غذا و نوشیدنی در کافه رستوران ها را نسبت به کافه ها چند برابر بیشتر تخمین زد. یکی از روش های خلاقانه که توانسته است به تازگی باعث تفاوت در کافه و کافه رستوران باشد وجود کافه های سیار در سطح شهر است. انجام این خلاقیت به دلیل محدودیت ها و رسمیت بیشتر کافه رستوران ها تنها برای کافه امکان پذیر است. در نهایت آنکه جدا از تمام این تفاوت ها مقدار هزینه و سرمایه ی اولیه برای تاسیس یک کافه رستوران و کافه با توجه به شرایط گفته شده متفاوت است. طبیعی است که هزینه تاسیس یک کافه رستوران چندین برابر بیشتر از تاسیس یک کافه باشد.

 برای راه اندازی یک کافه رستوران فوق العاده از سایت کافی شاپ دیدن کنید. اگر هم دنبال راه اندازی یک کافه مناسب هستید، بهتره یه سر به سایت ویرگول بزنید و ببینید وسایل مورد نیاز برای ساختن یک کافه، چه چیزهایی می باشد.   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *