زندگی زناشویی

زندگی زناشویی

زندگی زناشویی

    زندگی زناشویی در کنار تمام شیرینی هایی که داره، لحظه های تلخ هم داره. در اصل زندگی مشترک مجموعه ای از تلخی ها و شیرینی هاست و این یک مسائله کاملا طبیعی ست اما مسئله مهم مدیریت این این لحظه هاست چون گاهی نا خواسته و ندانسته ممکن هست در این لحظه دو طرف رفتاری از خود نشان دهند که سالهای سال زندگی زناشویی شان را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه بهتر است قبل از شروع زندگی مشترک با مراجعه به مشاوره و مطالعه از اشتباهات خطرناکی که ممکن است زندگی مشترک شما رو تحت تاثیر قرار بدهد آگاهی پیدا کنید. در این مقاله سایت جشنیم شما رو با برخی از این اشتباهات خطرناک زندگی زناشویی آشنا می کند.

سوال کردن بجای قضاوت

سوال کردن بجای قضاوت
سوال کردن بجای قضاوت

    در قدم اول باید گفت و گو کردن با یکدیگر رو یاد بگیریم. یعنی وقتی مسئله یا سوءظنی در ذهن ‌ما به وجود می آید، به جای قضاوت و پیش داوری یک طرفه باید برای پیدا کردن پاسخ در واقعیت به دنبال پاسخ بگردیم. قطعا بهترین راه این است که با همسرمان درباره سوالی که برایمان پیش آمده گفت و گو کنیم. سوابق زیادی  نشان داده که قضاوت، سوءظن، فرضیه سازی و نتیجه‌گیری ذهنی، جز تخریب روابط و نابودی ساختار عاطفی نتیجه دیگری ندارد. در نتیجه فرضیه سازی و قضاوت یکی از اشتباهات خطرناک در زندگی مشترک ست.

با احساسات خود تصمیم نگیریم

با احساسات خود تصمیم نگیریم

    اگرچه بروز احساسات در زندگی زناشویی یکی از رکن های اصلی برای عمق بخشیدن به زندگی مشترک هست اما گاهی اوقات ما برای قضاوت های خود به  احساس و یا حس ششم خود تکیه می‌کنیم. در این اوقات به جای اینکه به طور کامل به حس قلبی خود اعتماد کنیم بهتر است کمی منطقی قضاوت کنیم و بدون وجود دلایل مناسب در مورد مشکلات همسرمان، صرفا بر مبنای احساساسات تصمیم نگیریم. این نوع رفتار ممکن است باعث سردی رابطه مشترک به مرور زمان شود و به همین دلیل یا به‌طور غیر مستقیم به بهانه‌ای دیگر، زمینه‌ساز یک دعوای جدی می شود و اینگونه اشتباهات نتیجه ای جز آسیب وارد کردن به زندگی زناشویی ندارد.

برای تصمیم گیری به خودمان زمان بدهیم

برای تصمیم گیری به خودمان زمان بدهیم
برای تصمیم گیری به خودمان زمان بدهیم

   در بین بحث ها و دعوا های مشترکی که ممکن است شروع کننده ی آن باشیم یا نباشیم، بهترهست برای تصمیم گیری و نشان دادن هر نوع عکس العملی به خودمان زمان بدهیم. در چنین موقعیتی به جای برخورد سریع از روی احساسات و خشم بهترست که اجازه دهیم خشم و احساساتمان به کلی فروکش کند و بعد از آن از روی منطق مسئله رو مدیریت کنیم و با اعصاب آرام وقتی آرام‌تر شدیم و منطقی‌تر می‌توانیم موقعیت و موضوع رو دوباره تحلیل کنیم. فراموش نکنیم اکثر بحث های مشترک ما و نتایج خطرناک آن به ‌شدت تحت‌تاثیر احساسات هستند. درنتیجه هر زمان هنگام تصمیم‌ گیری ها و عکس العمل نشان دادن ها آرامش بیشتری داشته باشیم، به احتمال زیاد نتیجه ی بهتری می گیریم.

  شناخت عمیق از یکدیگر

  شناخت عمیق از یکدیگر
شناخت عمیق از یکدیگر

    یکی از مهم ترین دلایل رفتار های غلط زن و مرد در زندگی مشترک  عدم شناخت کافی از شخصیت و طرز فکر یکدیگر قبل از شروع زندگی مشترک هست. اگر قبل ازدواج هر دو طرف به شناخت نسبی از دیگر رسیده باشن و مشاوره های قبل از ازدواج رو جدی گرفته باشن، قطعا بعد از ازدواج  زن و شوهر حرف‌ هایی را به زبان نمی آورن که همسرشون رو آزار دهد و رفتاری را از خود نشان نمی دهند که همسرشون رو حساس کند. از آنجا که شناخت یک انسان به عنوان یک موجود فوق العاده پیچیده به طور کامل تقریبا امکان پذیر نیست در نتیجه این انتظار هم اشتباه ست که دو طرف توقع داشته باشن با شناخت کامل زندگی مشترک خود رو آغاز کنن چون قطعا مرور زمان تنها راه شناخت کامل یک فرد هست اما با فرصت دادن به یکدیگر قبل از شروع زندگی مشترک می توان یک شناخت نسبی به دست آورد که در زندگی زناشویی مقابل خیلی از رفتار های خطرناک شما رو بگیرد.

اعتماد یکدیگر را از بین نبرید

   وجود اعتماد بین زن و شوهر قبل از ازدواج یکی از معیار های مهم هر دو طرف برای شروع زندگی زناشویی است. اما به مرور زمان در طول زندگی زناشویی با دروغ گفتن، پنهان کاری، رفتار های شک برانگیز و … به راحتی و ناآگاهانه این اعتماد رو خیلی ساده از بین می بریم بدون اینکه جای خالی اون رو توی زندگی مشترک متوجه بشیم و زمانی متوجه این مسائله خواهیم شد که دیگر این بی اعتمادی اثرات جبران ناپذیر خود رو بر زندگی زناشویی ما گذاشته. اما برعکس این موضوع یعنی شک بی مورد که اکثر ما مردم نسبت به یکدیگر داریم به اندازه همان بی اعتمادی در زندگی زناشویی مخرب هست، در نتیجه در زندگی مشترک هر دو طرف باید تلاش کنند که نه با رفتار های غلط همسر خود رو بی اعتماد کنند و نه به شک و وسواس فکری خود دامن بزنن.

با یکدیگر صحبت کنیم

    اکثر ما آدم ها برعکس زمان نامزدی یا شروع یک رابطه که دائم شوق و اشتیاق صحبت کردن و ابراز علاقه به یکدیگر داریم. بعد از شروع زندگی زناشویی با گذشته زمان احساس می کنیم حرفی برای گفتن به یکدیگر نداریم یا سخته که بخواهیم دائم به یکدیگر ابراز علاقه کنیم. این مسئله بعد از مدتی شاید به ظاهر عادی به نظر برسد اما یکی از رفتار های خطرناک زندگی زناشویی هست به دلیل اینکه استمرار این رفتار غلط نتیجه ای جز سردی رابطه، یکنواخت شدن زندگی زناشویی، از بین رفتن جذابیت، کم شدن تمایل به یکدیگر و … ندارد. در نتیجه در زندگی خود حتما فراموش نکنید که باید زمانی را برای حرف زدن با یکدیگر اختصاص دهید و برای ابراز علاقه دائم به هم نباید دنبال بهانه باشید. 

در بعضی موارد نیاز هست تا زن و شوهر رفتار هایی را تحمل کنند. به تعدادی از این رفتار ها در سایت نمناک اشاره شده، با مطالعه این رفتار ها و همچنین مطالب گفته شده، زندگی مشترک بهتری را سپری کنید.

   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *