معروف ترین کافه های دنیا

معروف ترین کافه های دنیا

معروف ترین کافه های دنیا

    امروزه اگر صحبت از یک قرار ملاقات کاری یا یک قرار دوستانه به میان آورده شود بدون شک یکی از مکان های پیشنهادی یک کافی شاپ دنج و زیبا است. در نتیجه کافی شاپ ها امروزه یکی از قطب های اقتصادی یک شهر به حساب می آیند و باید هر چه بیش تر مورد توجه و اهمیت قرار گرفته شوند. ورود کافی شاپ به ایران شاید قدمت زیادی نداشته باشد اما در کشور های دیگر به ویژه کشورهای اروپایی قدمتی بسیار زیاد دارد و ورودش به ایران بیشتر به منظور جایگزین شدن آن به جای قهوه خانه بوده است که البته تا حدود زیادی در این زمینه موفق شده است. در این مقاله می خواهیم شما را با معروف ترین کافه های دنیا آشنا کنیم.

تاریخچه کافی شاپ

تاریخچه کافی شاپ
تاریخچه کافی شاپ

    کلمه کافه در فرهنگ لغت های گذشته به معنی همه یا همه مردم آورده شده است اما بعد ها در لغت نامه های جدید کافه را مکانی عمومی گفتند که در آن قهوه، چای و شیرینی خورده می شود. درسال ۱۶۵۰ میلادی، که برای اولین بار قهوه به وارد کشور انگلستان شد اولین قهوه خانه ها در شهرهای لند و آکسفورد به وجود آمدند. در آن زمان در کشور های اروپایی نیز مانند خاورمیانه قهوه خانه ها جایی برای معاشرت های اجتماعی بوده است. در قرن ۱۸ کافه معروف پروکوپ در پاریس تاسیس شد که در آن وقایع مهمی مانند طرح ریزی هایی که در طول انقلاب فرانسه برای انقلاب در آنجا ریخته می شد. جدا از این موضوع کافه پروکوپ اولین کافه ادبی در جهان شناخته شده است. اگه دوس دارید اطلاعات کامل تری راجع به تاریخچه کافی شاپ ها به دست بیارید به سایت پارس ناز مراجعه کنید.

در ایران که برای اولین بار در زمان صفویه قهوه وارد ایران می شود برای اولین بار در زمان شاه طهماسب اولین قهوه خانه در قزوین شکل می گیرد و پس از آن در زمان شاه عباس شاهد گسترش قهوه خانه ها بودیم.

وجود کافه های مدرن و امروزی در ایران چند سالی بیشتر قدمت ندارد که قدیمی ترین آن ها را می توان در شهر تهران پیدا کرد اما رفته رفته با گسترش کافی شاپ ها نه تنها این صنعت پیشرفت کرده است بلکه رشته های مختلفی برای آموزش اداره کافی شاپ نیز در ایران ایجاد شده است.

کافه نیویورک، بوداپست

کافه نیویورک، بوداپست
کافه نیویورک، بوداپست

    کافه نیویورک در شهر بوداپست مجارستان یکی از زیباترین کافه های جهان است. بنای قدیمی آن خاطرات سیاسی و تاریخی زیادی را در خود جای داده است. تاسیس این کافه به سال ۱۸۹۴ برمیگردد و ساختمان امروزی کافه که چندین بار بازسازی شده است با جذابیت خاص خود هنوز هم جزو قشنگ ترین کافه های دنیا قرار دارد. این کافه یکی از معرف ترین کافه های جهان می باشد.

کافه فلوریان، ونیز

کافه فلوریان، ونیز

    برای اولین بار در سال ۱۷۲۰ در ونیز ایتالیا کافه ساده ای تاسیس شده که در ابتدا به نام ونیز پیروز خوانده می شد اما چندی بعد نام فلوریان را به خود اختصاص داد. این کافه خاطرات و چهره های مشهور زیادی را در خود جای داده است مانند: گوته، پروست، چارلز دیکنز و لرد بایرون که شاید یکی از دلیل معروفیت این کافه نیز همین باشد. این که با ۳۰۰ سال قدمت امروز جزو قدیمی ترین و معروف ترین کافه های دنیا است که البته عده ای از او به عنوان  قدیمی ترین کافه جهان نام می برند و امروز محبوبیت زیادی در بین مردم دارد.

کافه سنترال، وین

کافه سنترال، وین
کافه سنترال، وین

    یکی از معروف ترین کافه های دنیا، کافه سنترال است. این کافه در سال ۱۸۶۰ در وین افتتاح شد. در اواخر قرن نوزدهم مانند دیگر کافه های معروف جهان پاتوق افراد مشهوری در وین بود مانند: تئودور هرتسل، آلفرد آدلر، آدلف لوس، لئون تروتسکی، یوسیپ بروز تیتو، زیگموند فروید، آدولف هیتلر و ولادیمیر لنین. در سال ۱۹۳۸ مدتی به صورت کالج شطرنج مرسوم بود. این کافه بعد از جنگ جهانی دوم به دلایل مختلفی بسته شد اما مجددا در سال ۱۹۷۵ به صورت بازسازی شده گشوده شد. و امروز یکی از مکان های تاریخی برای توریست های وین به حساب می آید.

کافه امپریال، پراگ

کافه امپریال، پراگ
کافه امپریال، پراگ

    این کافه معروف در سال ۱۹۱۴ در شهر پراگ تاسیس شد. معماری خاص، جذاب و هنری این کافه ترکیبی از رنگارنگی هنر سنتی چین و هنر عصر جدید است. زیبایی منحصر به فرد این کافه باعث شده است که ساختمان این کافه به به نام یادبود ملی یونسکو شناخته شود. این کافه هم از معروف ترین کافه های دنیا می باشد.

کافه مجستیک، پورتو

کافه مجستیک، پورتو
کافه مجستیک، پورتو

    یکی دیگر از کافه های معروف جهان کافه مجستیک در شهر پورتو پرتغال است. این بنای زیبا و مجلل قدمتی نزدیک به یکصد سال دارد. این کافه نیز زمانی پاتوق مشهور ترین و معروف ترین مشاهیر و شعرای پرتغال بوده است. معماری داخلی، مجسمه ها و نمای بیرونی این کافه به طرز عجیبی شورانگیز است.

کافه آنتیکو گریکو، رم

کافه آنتیکو گریکو، رم
کافه آنتیکو گریکو، رم

    این کافه معروف در سال ۱۷۶۰ تاسیس شد و جزء اولین کافه‌ های افتتاح شده در جهان است. کافه گریکو بیشتر یک نوع موزه است که توسط افراد مشهور زیادی بازدید شده که از جمله می توان نام استاندال، گوته، لورد بایرون و …. را به میان آورد.

کافه دلاپیکس، پاریس

کافه دلاپیکس، پاریس
کافه دلاپیکس، پاریس

    یکی دیگر از  معروف ترین کافه های دنیا که در سال ۱۸۶۰ افتتاح شد کافه دلاپیکس در فرانسه بود. یکی از دلایل شهرت این کافه حضور ادوارد هفتم پادشاه انگلستان در این کافه است. این کافه به دلیل معماری خاص چند سالی است که به عنوان یکی از مکان های تاریخی در کشور فرانسه توسط دولت به ثبت رسیده است. کافه دلاپیکس نیز مانند دیگر کافه های قدیمی و معروف محل رفت و آمد افراد مشهوری مانند: امیل زولا، ژول مانسه، گی دو موپاسان و … بوده است.

   این کافه ها تنها تعدادی از معروف ترین کافه های جهان از نظر معماری، هنری و تاریخی هستند. شما می توانید با مراجعه به صفحه کافه های شیراز در سایت جشنیم تعدادی از کافه های شهر شیراز را مشاهده کنید.

دیدگاه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *